PROPOZYCJE OSZCZĘDZANIA ENERGII CIEPLNEJ PRZEZ MIESZKAŃCÓW

PROPOZYCJE OSZCZĘDZANIA ENERGII CIEPLNEJ PRZEZ MIESZKAŃCÓW

  1. Pamiętaj, by kontrolować temperaturę w całym mieszkaniu. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy 18°C, dla łazienki 24°C. Temperatura w tych pomieszczeniach powinna być dostosowana do naszych potrzeb – każdy odczuwa komfort cieplny indywidualnie. Gdy w domu jest małe dziecko możemy ustawić temperaturę w pokoju dziennym na 22°C. Z kolei, gdy wyjeżdżamy na urlop lub weekend nie powinniśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni, do temperatury ok. 16-17°C. Wówczas mieszkanie nie będzie wychłodzone, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo i nie pochłonie dużo energii. Warto korzystać z termostatycznych zaworów grzejnikowych. Urządzenia te pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. Dzięki nim możemy ustawić temperaturę na odpowiednim poziomie, a więc ograniczyć pobór ciepła. Przede wszystkim stosujemy je zmniejszając dopływ ciepła przy wyjściu z domu lub wyjeździe na urlop.
  2. Postaraj się meblować mieszkanie tak, by grzejniki były odsłonięte. Zastawienie ich sofą, fotelem, czy długimi, ciężkimi zasłonami sprawi, że ciepło nie będzie rozprzestrzeniać się prawidłowo na całe pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od kaloryfera.
  3. Często wietrz mieszkanie. Wietrzenie mieszkania (przy skręconych grzejnikach) zapewnia lepsze samopoczucie. Jednak zamiast pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie — otwierając szeroko okna. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana.
  4. Sprawdź działanie wentylacji. Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja. Wyposaż okna w nawietrzaki okienne, jeśli ich nie posiadają. Pamiętaj, że drzwi łazienkowe powinny posiadać kratkę wentylacyjną o wymiarach min. 220 cm 2.
  5.      Odsłaniaj okna, gdy jest słońce – k zakrywaj, gdy jest ciemno: jeśli świeci słońce, wpuść promienie słońca do mieszkania. Z kolei po zmroku, pamiętaj, żeby zasłonić okna (roletami, żaluzjami, zasłonami), co pozwoli Ci zmniejszyć straty ciepła. Pamiętaj, że grzejnik musi być zawsze odsłonięty.
  6. Ekrany zagrzejnikowe. Dobrym pomysłem jest zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest ono kierowane do wewnątrz.
  7. Obserwuj pogodę: dobierz odpowiedni poziom ogrzewania, adekwatny do temperatury na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu.
  8. Przeciągi, pamiętaj aby im zapobiegać. Obniżają temperaturę w pomieszczeniu i powodują zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.
  9. Warto zainwestować w dobre grzejniki. Specjalista oceni, czy grzejniki nie wymagają wymiany. Wymiana taka powinna zostać uzgodniona z Sekcją Techniczną. Lokalizacja kaloryferów — montowane są w najzimniejszym miejscu w pomieszczeniu, czyli pod oknem. Przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną farbą emulsyjną. Grzejników nie powinno się malować w kolorach srebra (zmniejsza się ilość ciepła oddawana przez promieniowanie). Zbyt dużą ilość powłok nakładanych farb, zatrzymuje promieniowanie ciepła.
  10. Zainwestuj w nowe okna. Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Wymiana na nowe okna (plastikowe lub drewniane) pozwoli nam obniżyć straty ciepła uchodzącego oknem, nawet do 50%. Dzięki temu utrzymasz ciepło w domu.Pamiętaj o montażu nawietrzaków, zapewniających właściwą wentylację ich brak może spowodować pojawienie się pleśni w mieszkaniu. Dbaj o coroczną regulację/konserwację okien.
  11. Rolety zewnętrzne to oszczędność ciepła i bezpieczeństwo. Za zgodą sekcji ds. technicznych można zamontować rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, mogą stanowić ochronę przed włamaniem i poprawiają racjonalne korzystanie z ciepła. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru. Zainstalowanie ich powoduje oszczędność do 40% ciepła, traconego przez okna.

PROPOZYCJE OSZCZĘDZANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ PRZEZ MIESZKAŃCÓW

  1. Wyłącz światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz.
  2. Wymień żarówki na energooszczędne: jeśli nadal korzystasz z klasycznych żarówek w swoim mieszkaniu lub domu, powinieneś szybko je wymienić. Żarówki energooszczędne zużywają nieporównywalnie mniej prądu. Diody LED charakteryzują się najniższym poborem mocy
    przy tej samej jasności. Ponadto mają dłuższą żywotność, dzięki czemu przy zakupie oszczędzasz więcej niż dwukrotnie.
  3. Korzystaj z naturalnego światła – ustaw biurko przy oknie, a w weekendy czytaj książki
    w dzień zamiast wieczorem, gdy konieczne jest włączenie dodatkowej lampki.
  4. Wyłącz tryb czuwania: wiele urządzeń, takich jak telewizor, konsole gier czy wieże stereo
    nie są faktycznie odłączane od sieci energetycznej po ich wyłączeniu, lecz przechodzą w tryb czuwania. Zwykle można to rozpoznać po małej lampce, która nadal świeci po wyłączeniu danego urządzenia. Starsze telewizory w trybie czuwania zużywają do 100 kWh rocznie. Można temu zaradzić stosując listwy wtykowe z przełącznikami. Dodatkowo listwy
    z bezpiecznikami będą świetnym zabezpieczeniem przed ewentualnym zwarciem
    lub impulsem elektrycznym pochodzącym z wyładowań atmosferycznych.
  5. Wyjmij ładowarki z gniazda: szczególnie telefon, szczoteczka do zębów, zewnętrzna bateria.
  6. Oszczędnie korzystaj z urządzeń elektrycznych: płyta indukcyjna – jeśli chcesz oszczędzić energię, gotuj szybkie obiady, które nie wymagają długiego podgrzewania, pamiętaj, by zawsze przykrywać garnek, co przyśpiesza gotowanie,piekarnik elektryczny – w ograniczeniu zużycia prądu pomaga jak najrzadsze jego otwieranie podczas pieczenia, jeśli masz do upieczenia więcej niż jedną potrawę, wkładaj je do piekarnika jedna po drugiej, piecz potrawy w możliwie jak najniższej temperaturze,lodówka – nie wkładaj do niej gorącego jedzenia, unikaj częstego otwierania, ustaw ją w odpowiednim miejscu, czyli z daleka od kaloryfera i piekarnika, a także zachowaj sporą odległość od ściany, aby zapewnić jej dostęp do powietrza potrzebnego do systemu chłodzenia, zamrożone produkty najlepiej rozmrażać w lodówce, mrożonki przy okazji schłodzą inne produkty, czyść spirale z tyłu lodówki – zanieczyszczone mogą zwiększać pobór energii nawet o 30%, regularnie rozmrażaj lodówkę,czajnik elektryczny – gotuj w nim tylko taką ilość wody, jaka jest potrzebna, wówczas urządzenie krócej pracuje, stosuj czajnik z płytą grzewczą na dnie, zamiast grzałki, pozwoli Ci to na zagotowanie mniejszej ilości wody i ułatwi usuwanie kamienia, zmywarka i pralka – najlepiej włączaj je dopiero po całkowitym zapełnieniu oraz korzystaj z programów Eko, które oszczędzają nie tylko prąd, ale i wodę, żelazko – dobieraj właściwą temperaturę do rodzaju tkaniny, prasowanie zacznij od ubrań, które wymagają najniższej temperatury, kolejno wybieraj te, które potrzebują wyższej, nie prasuj pojedynczych sztuk odzieży tuż przed wyjściem, ale prasuj jednorazowo większą ilość ubrań, odkurzacz: używaj regulacji mocy ssania, systematycznie wymieniaj worki, ponieważ przepełnione wpływają na wydajność odkurzania i wzrost poboru energii, regularnie wymieniaj filtry (zakurzone zwiększają zużycie energii).
  7. Wybierz odpowiednie garnki: podczas gotowania należy upewnić się, że garnek jest jak najlepiej dopasowany do wielkości płyty grzewczej. Jeśli garnek jest mniejszy niż płyta kuchenki, ciepło, a tym samym energia elektryczna, są niepotrzebnie tracone. Jeśli garnek jest większy, jego podgrzanie zajmie 2 więcej czasu. Jeśli to możliwe, należy zawsze gotować z zamkniętą pokrywką. W ten sposób ciepło zatrzymywane jest w garnku, a do utrzymania żądanej temperatury potrzeba o wiele mniej energii.
  8. Usuwaj kamień z urządzeń elektrycznych: podobnie jak w przypadku grubych warstw lodu, osady kamienia w urządzeniach elektrycznych również powodują zwiększone zużycie energii elektrycznej. Dotyczy to wszystkich sprzętów, które mają kontakt z wodą: zmywarki, pralki, ekspresy do kawy, żelazka i czajniki. Urządzenia można odkamieniać prostymi domowymi środkami lub specjalnymi środkami chemicznymi.
  9. Mądrze napełniaj urządzenia: zmywarki, pralki i pralko-suszarki należy włączać tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane. Urządzenia napełnione w połowie zużywają tyle samo energii i wody, co wykorzystane pełni. W przypadku lodówek dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mądrej taktyki rozmieszczenia produktów. Dzięki temu szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz, a do urządzenia, które następnie trzeba ponownie schłodzić wpłynie mniej ciepłego powietrza. Dlatego też często używane produkty należy zawsze umieszczać z przodu lub na górze. W ten sposób można zaoszczędzić dodatkową energię elektryczną nawet przy użyciu urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej.
  10. Używaj programów oszczędzania energii: zmywarki i pralki mają specjalne programy oszczędzania energii, które rzeczywiście są skuteczne. Chociaż czas trwania tych programów jest zwykle nieco dłuższy, pozwalają one zachować duże ilości energii elektrycznej i wody – przy uzyskaniu tych samych efektów mycia i prania.
  11. Zainwestuj w nowy sprzęt: sprzęty elektryczne w kolejnych generacjach stają się coraz bardziej energooszczędne. Dlatego warto rozważyć wymianę starego urządzenia na nowsze, aby w dłuższej perspektywie oszczędzić energię elektryczną. Wyższe koszty zakupu można szybko zrekompensować dzięki oszczędnościom energii elektrycznej. Jeżeli urządzenie elektryczne ma 10, a nawet 15 lat, w większości przypadków warto kupić nowe.
  12. Ustaw prawidłowo temperaturę: w lodówce 1oC może spowodować duże różnice. Temperatura na górnej półce powinna wynosić około 7oC – przy temperaturze 6oC zużycie prądu wzrasta o około 6%. W przypadku zamrażarek wystarczająca jest temperatura -18o Wybór odpowiedniej temperatury ma również wpływ na energooszczędne użytkowanie innych urządzeń. Nowoczesne zmywarki i pralki już w niskich temperaturach mogą zapewnić pożądaną wydajność czyszczenia. W ten sposób można zaoszczędzić na energii elektrycznej zużywanej do podgrzewania wody.
  13. Wykorzystaj ciepło resztkowe: wykorzystanie ciepła resztkowego może pomóc oszczędzić energię elektryczną podczas gotowania, pieczenia i prasowania. Wyłączenie płyty lub piekarnika na kilka minut przed końcem czasu gotowania pozwoli w sumie zaoszczędzić dużo energii. Jednak taktyka ta działa tylko w przypadku zwykłych kuchenek elektrycznych.W przypadku kuchenek gazowych i indukcyjnych zjawisko ciepła resztkowego nie występuje w tej postaci ze względu na inny tryb pracy. Żelazka również silnie się nagrzewają, dzięki czemu ostatnie zagniecenia można już wygładzić ciepłem resztkowym.
  14. Właściwie dobierz taryfę: zweryfikuj swoje przyzwyczajenia i w porozumieniu z Zakładem Energetycznym dobierz optymalną dla siebie taryfę. Opłacalna może być taryfa dwustrefowa (G12), która przewiduje niższą stawkę (nawet o 40%!) w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Jeśli się na nią zdecydujesz, możesz w tańszych porach robić: pranie, prasowanie lub włączać ogrzewanie elektryczne. Inne możliwości daje taryfa weekendowa G12W, która dodatkowo przewiduje niższe stawki w weekendy, a więc gdy najczęściej przebywamy w domu i włączamy najwięcej urządzeń.
  15. Używaj światła punktowego: nie zawsze oświetlanie całego pomieszczenia jest konieczne. Do czytania książki wystarczy mniejsza lampka.
  16. Stosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu: montujemy je głównie w miejscach, w których rzadko przebywamy; na klatkach schodowych, przed domem, w garażu i w piwnicy – czujnik reaguje na ruch i światło, zapala się tylko wtedy, gdy tamtędy przechodzimy.
  17. Zainstaluj ściemniacze.
  18. Na balkonie używaj lamp solarnych: lampy solarne czerpią energię ze słońca, więc ich używanie nic nas nie kosztuje a doskonale sprawdzą się na zewnątrz.
  19. Oczyść z kurzu lampy i żarówki: dzięki temu pochłaniane będzie mniej światła.
  20. Spędzaj czas na świeżym powietrzu: w przeciwieństwie do telewizora, komputera i konsoli, jazda na rowerze, czy zabawa w parku, nie zużywają energii innej niż tylko nasza własna 😊.
  21. Zmień dostawcę: ponieważ poszczególni operatorzy stosują różne cenniki to warto zweryfikować aktualne oferty. Wystarczy więc, że znajdziesz tańszą firmę i podpiszesz z nią umowę, a ta zajmie się już wszystkimi pozostałymi formalnościami np. rozwiązaniem umowy z poprzednim sprzedawcą.

PROPOZYCJE OSZCZĘDZANIA WODY PRZEZ MIESZKAŃCÓW

  1. Myj zęby przy zakręconym kranie: to tylko wrażenie, że przez kilka sekund mycia dłoni, zębów czy golenia zużywamy małą ilość wody. Zakręcaj kran zamontuj na nim perlator
    (urządzenie napowietrzające wodę). Dzięki niemu twoje rachunki za wodę będą mniejsze.
  2. Bierz prysznic zamiast kąpieli: prysznic to oszczędność wszystkiego, wody, czasu, energii. Wygodnie, zdrowo i szybko 😊. Aby zwiększyć oszczędność wody, można też zamontować perlator jako przejściówkę między wężem a słuchawką.
  3. Zmywaj raz a dobrze: nie zmywaj jednego kubka czy talerza. Kiedy zbierze się większa ilość naczyń napełnij komorę zlewu , dodaj trochę płynu do naczyń i umyj je wszystkie w tej samej wodzie. Inną opcją jest wykorzystanie zmywarki. Pamiętaj zmywając ręcznie możesz zużyć nawet 100 l wody podczas gdy dobrej klasy zmywarka potrzebuje jedynie 15 litrów.
    Włącz ją dopiero gdy będzie pełna.
  4. Włączaj pranie z pełnym wsadem: włączaj prawnie tylko wtedy kiedy pralka jest maksymalnie załadowana. Używaj programów Eco! Na tradycyjne pranie potrzeba około 100 litrów wody. Przy programie oszczędnościowym potrzebne jest tylko 30 litrów.
  5. Przyjrzyj się swojej toalecie: warto zamontować spłuczkę 3l/6l. Liczby mówią same za siebie. Aż 30% wody zużytej w każdym gospodarstwie jest spuszczana w toalecie. Warto zmniejszać tę ilość do minimum.
  6. Przyjrzyj się kranom: sprawdź instalację hydrauliczną w łazience i kuchni,
    zobacz czy nie ma wycieków, rozszczelnień zaworów, czy nie kapie woda z kranu
    lub nie cieknie strużka w toalecie.
  7. Nie czekaj biernie na ciepłą wodę w kranie: odkręcasz kurek z ciepłą wodą i …. przez kilka chwil płynie zimna? Wykorzystaj ją, podstaw jakiekolwiek naczynie i zebraną wodę użyj do płukania naczyń lub podlewania roślin.
  8. Obniż temperaturę: używaj chłodniejszej wody do kąpieli. To udowodnione, że zimny prysznic jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, a do tego dużo bardziej oszczędny.
  9. Wyłączaj jeśli nie używasz: elektrownie wykorzystują olbrzymie ilość wody do chłodzenia. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd = mniejsza ilość zużytej wody.

PROPOZYCJE OSZCZĘDZANIA GAZU PRZEZ MIESZKAŃCÓW

  1. Dopasuj palnik do wielkości garnków: naczynie powinno być podgrzewane wyłącznie
    od spodu, nie po bokach, co często się zdarza, jeśli mniejszy rondelek ustawimy na większym palniku. To nieekonomiczne wykorzystanie energii – bocznymi rantami ciepło ucieka i wcale nie powoduje, że potrawa szybciej się gotuje.
  2. Gotuj pod przykryciem: dzięki pokrywce gotowana potrawa szybciej osiągnie potrzebną temperaturę, po doprowadzeniu do wrzenia zmniejsz płomień. W dłuższym okresie takie proste i z pozoru nieznaczące działanie daje całkiem spore oszczędności.
  3. Używajmy garnków ze stali szlachetnej (potrawy szybciej się gotują): jeżeli takich nie mamy – warto dostosować powierzchnię dna naczynia (garnka, patelni) do płomienia na palniku.
    Im większa powierzchnia naczynia jest regularnie nagrzewana – tym proces gotowania szybszy. Gotowanie na parze uskuteczniajmy w naczyniach piętrowych.
  4. Rozważ zakup szybkowara: skraca czas gotowania potraw o ponad połowę.
  5. W piekarniku piecz dwie potrawy jednocześnie (na dwóch piętrach): pod koniec pieczenia zgaś gaz – odpowiednia temperatura zostanie zachowana przez pewien czas.
  6. Rozważ podłączenie do ciepła sieciowego – centralnej ciepłej wody użytkowej lub wymień stary piecyk na nowy – bardziej energooszczędny. Zarówno starsze, jak i nowsze modele należy zachowywać w odpowiednim stanie (czystości) – są wówczas bezpieczniejsze
    i zużywają mniej gazu.
  7. Regularnie czyść palniki kuchenki gazowej – przez niedrożne palniki do podgrzania wody
    lub jedzenia zużywana jest większa ilość gazu. Płomienie kuchenki powinny być niebieskie. Jeśli są żółte – palniki wymagają dokładnego wyczyszczenia.
  8. Pamiętaj o konserwacji urządzeń gazowych. Nawet, jeśli dokonaliśmy zmiany elementów systemu – kotła, piecyków, instalacji gazowej – oszczędzimy tylko wtedy, gdy nie zaniedbamy koniecznych czynności, takich jak przeglądy techniczne, utrzymanie urządzeń w czystości. Niesprawne urządzania „gazowe” są nie tylko mniej efektywne, ale również niebezpieczne.
  9. Szukaj lepszych ofert rynkowych – atrakcyjniejszych cen gazu.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

https://www.zielonalazienka.pl/blog/sposoby-na-oszczedzanie-wody-w-domu-17-porad/342

https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/poradnik-odbiorcy/jak-oszczedzac-energie/1903,Jak-zmniejszyc-rachunki-za-energie-elektryczna-i-zaoszczedzic.html

https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/jak-oszczedzac-wode-12-sposobow/

https://pgnig.pl/dla-domu/poradnik/jak-oszczedzac-gaz

https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/jak_oszczedzac_energie_elektryczna

https://direct.money.pl/artykuly/porady/prad-woda-telefon—jak-oszczedzac-na,231,0,2343655

https://blog.pzu.pl/home/lista/artykul/29-sposobow-na-oszczedzanie-wody